ankara escortcasino siteleri1xbet 2024ankara escort bayanankara escortkonya eskortizmir escortbursa escortmebbis girişataşehir escortkadıköy escortbahsinewonoddmariobettipobetonwinbahiscombahsineDenizli Escortdeneme bonusudeneme bonusu veren sitelerTaraftariumonwin girişbetstarsbodogjoocasinoblizzcasinobitslotcasoojusbit.iomirax casinobitkingzmbitclubrichesinclavecasinosbetplay.ioonlineslotmachinesbets.ioresorts world casinoatlantic city casinosfanduel casinobitstarz casino real moneyoshifree slot gamescrypto casinosbitcoincasinobetus casinored dog casinono deposit bonus codes 2024online slots real moneyroulette casinooynabilmercurecasinobetyapankabahisregnobetboombetodeonbetyorkbetmavibetodeonbetistekbetbetebetkazansanacratosroyalsonbahisinterbahisceltabetbordobetlesabahisLucku Luke CasinoRaptor casinoTwin casinobetkomgüvenilir bahis siteleritrendyol indirim kodupendik evden eve nakliyatPusulabetpopsec.orgdeneme bonusudeneme bonusu veren sitelerslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.netbonusbayşanslıbetonredbetonredroketbetklasbahisBetco altyapılı sitelerbetkomsahabetonwinesenyurt masaj salonubahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomxslotcasibomcasibomcasibomcasibombodrum bayan escortbycasinobetkombetkommariobet girişultrabetmariobetbahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino siteleriBahiscomboş3BetkombetkomBetkombetturkeytarafbetbetkomcasibomkonya günlük kiralık evistanbul escort bayancasibomdeneme bonusu veren sitelerBahis forumcasibomcasibomligobet üyelikcasibomBetnanosuperbetinBetturkeycasibombetkomescort bayan maltepeTarafbetBetkomdinamobetMatadorbetmariobethttp://www.escortbayanlariz.netMatadorbetsahabetwww.istanbulllescort.net/romabetroketbet girişseocasibomcasibommarsbahismarsbahissekabetsekabetjojobetcasibomcasibomCasibommeritkingcasibom1xbet giriştipobetJojobetjasminbetholiganbetbetkombahiscomtarafbetbetistmariobetonwinbetmatikJojobetstakestakestake
malatya escort pendik escort bayan antalya bayan escort ankara escort samsun escort bayan avcılar bayan escort anadolu yakası escort şirinevler escort bayan mersin bayan escort tuzla escort şişli escort bayan mecidiyeköy bayan escort
How Hot is Too Hot for Cats
Новости

Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Новости

Градоначалникот Ѓорѓиевски оствари средба со унгарскиот амбасадор Н.Е. Андраш Клајн

Рејтинг на корисник:  / 0

Продолжува одличната соработка со унгарската држава преку Амбасадата во Република Македонија. Градоначалникот Ѓорѓиевски денес оствари средба со унгарскиот амбасадор Н.Е. Андраш Клајн. Во пресрет на Националниот ден на унгарскиот народ кој Општина Кисела вода редовно го одбележува со пригодна свеченост пред спомен плочата на Шандор Петефи во населбата Драчево, денес се дискутираше на бројни теми кои овозможуваат унапредување, пред се’, на културната соработка. Меѓу другото, во основните училишта на територија на општина Киселa Вода и оваа година ќе биде распишан конкурс на теми поврзани со животот и делото на Шандор Петефи, за Унгарската револуција од 1848 година и поставувањето на темелите за целосно осамостојување на унгарската држава, а за најдобрите ќе има награди овозможени од унгарската амбасада.

Низ конкретни идеи беа дефинирани и повеќе други сфери на можна соработка, а градоначалникот Ѓорѓиевски доби и покана за претстојната свеченсот на Здружението на унгарците во Македонија, “Теледом”, чиј Претседател Јожеф Шутуш беше присутен на денешната средба.

Советот на Општина Кисела Вода ќе ја одржи триесет и петтата пленарна седница

Рејтинг на корисник:  / 0

Советот на Oпштина Кисела Вода ќе ја одржи триесет и петтата пленарна седница на 09.02.2024 година (петок) со почеток во 11:00 часот со следниот дневен ред:

-       Усвојување на Записникот од 34-та пленарна седница

 

 1. Предлог - Одлука за прифаќање донацијата – полнач за електрични возила;
 2. Предлог - Одлука за подигање, чување, одржување, заштита и користење на спомен-обележје на Цветан Димов;
 3. Предлог - Одлука за измена и дополнување на Буџетот на Општина Кисела Вода за 2024 година;
 4. Советнички прашања

  Дополнителни точки за 35 седница

   

  1. Предлог - Програма за измена и дополна на програма (надлежност - ф) урбано планирање на Општина Кисела Вода за 2024 година;
  2. Предлог – Програма за измена и дополна на Програма Г1 – локален економски развој со Потпрограма ГД0 – проекти за енергетска ефикасност  за 2024 година;
  3. Предлог - Програма за измена и дополна на Развојна Програма - Програма ЛАА – спорт и рекреација (капитални расходи) реконструкција на спортско игралиште и урбана опрема во Расадник 2023 – 2025 година;
  4. Предлог - Развојна Програма - Програма НАА – основно образование (капитални расходи) изградба на општинско основно училиште „Св. Климент Охридски„ с. Драчево, Општина Кисела Вода за  2024 -2025 година;
  5. Предлог - Развојна Програма ЈДЗ изградба на потпорни ѕидови на територија на Општина Кисела Вода 2024 – 2026 година;
  6. Предлог измена на Развојна Програма  ЈДГ изградба и реконструкција на улици во нас. Расадник, Пинтија, Цветан Димов, Бирарија, Кисела Вода 2024 – 2026 година;
  7. Предлог измена на Развојна Програма  ЈДИ изградба на пешачка патека и уредување на коритото на р.Мала Рада 2024 – 2026 година;
  8. Предлог измена на Развојна Програма  ЈЕВ изградба и реконструкција на паркинг простор на територија на Општина Кисела Вода 2024 – 2026 година;
  9. Предлог - Развојна Програма  ЈИГ фекална канализација нас.Каменик 2024 – 2026 година;
  10. Предлог - Развојна Програма  ЈГГ изградба,реконструкција и одржување на водоснабдувањето на водоснабдителни системи во нас.Драчево, с.Драчево, Пинтија, Бирарија, Црниче, Пржино, Цветан Димов, 11 Октомври бараки и Кисела Вода 2024 – 2026 година;

  11. Предлог - Развојна Програма  ЈДВ реконструкција на улиците во нас. Каменик 2024 – 2026 година;

  12. Предлог измена и дополна  на Развојна Програма  - Програма од надлежност ЈНБ изградба на детски и спортски игралишта и урбана опрема на територија на Општина Кисела Вода;

  13. Предлог - Одлука за ставање вон сила на Развојна Програма ЈГА изградба на системи за водоснабдување во нас. Каменик во Општина Кисела Вода;

   Седницата ќе се одржи во големата сала во барака 7.

   

   

   

“Зајакнување на општинските совети”: граѓаните го избраа проектот за набавка на опрема за чистење на јавните површини

Рејтинг на корисник:  / 0

“Заедно за чиста околина” е насловен проектот кој денес граѓаните го одбраа за реализација на четвртата форумска сесија од проектот “Зајакнување на општинските совети”-фаза 2 кој го спроведува УНДП во партнерство со Општина Кисела Вода. Мнозинството од присутните граѓани, гласаше за набавка на опрема за чистење на јавните површини на територија на општината, проект кој произлезе од нив на претходните три сесии и ги остави зад себе другите два проекта, набавка на корпи за отпадоци и поставување на спортска урбана опрема долж трим патеката и проектот за раззеленување на јавните површини.

На денешниот настан најпрво се презентираа трите потенцијални проекти. Од идеја, преку концепт, до реален проект, тие беа оформени од граѓаните кои одговорија на јавниот повик на Општина Кисела Вода за учество во сесиите и избор на финален проект кој ќе се реализира со финансиски средства обезбедени преку Швајцарската влада и Министерството за локална самоуправа. Со масовно учество најпрво како најприоритетна се дефинираше темата животна средина, потоа беа креирани проектни концепти кои прераснаа во проекти, од кои работните групи ги дефинираа трите најзначајни. Едновремено, на градоначалникот Ѓорѓиевски му се доставени и другите идеи и препораки од граѓаните. Денешното гласање и избор на проектот “Заедно за чиста околина”, е уште една потврда за транспарентното работење на Општина Кисела Вода, со директна вклученост на граѓаните. За набавка на опрема за чистење на јавните површини на територија на општината, преку овој проект на УНДП во партнерство со Општина Кисела Вода ќе се обезбедат 4 милиони денари од Швајцарската влада и Министерството за локална самоуправа.

Советот на Општина Кисела Вода ќе ја одржи триесет и четвртата пленарна седница

Рејтинг на корисник:  / 0

Советот на Општина Кисела Вода ќе ја одржи триесет и четвртата пленарна седница на 23.01.2024 година (вторник) со почеток во 11:00 часот со следниот дневен ред: 

-Усвојување на Записникот од 32-та пленарна седница

-Усвојување на Записникот од 33-та пленарна седниц

 1. Предлог – Одлука за измена и дополнување на Статутот на Општина Кисела  Вода;
 2. Предлог - Програма за измена и дополна на Програма (надлежност - Ф) урбано планирање на Општина Кисела Вода за 2024 година;
 3. Предлог измена и дополна  на Развојна програма - Програма од надлежност ЈАА - изградба на јавно осветлување на територија на Општина Кисела Вода за 2024 – 2026 година;
 4. Предлог измена и дополна  на Развојна програма - Програма од надлежност ЈНБ - изградба на детски и спортски игралишта и урбана опрема на територија на Општина Кисела Вода за 2024 – 2026 година;
 5. Предлог - Програма за измена и дополнување на Програма (Ј) комунални дејности на Општина Кисела Вода за 2024 година;
 6. Предлог – Програма за измена и дополнување на Програмата  за култура (К4) културни манифестации и творештво и Програма (КА) културни манифестации и творештво – капитални расходи за 2024 година;
 7. Предлог – Програма за измена и дополнување на Програмата  (Н1) и Програмата (НА)  капитални расходи за основно образование за 2024 година;
 8. Предлог – Одлука за ставање вон сила на Развојна програма, Програма НАА – основно образование (капитални расходи) изградба на објект – ЗАТВОРЕНО СПОРТСКО ИГРАЛИШТЕ ВО ООУ „РАЈКО ЖИНЗИФОВ“, н.ПИНТИЈА - Општина Кисела Вода за 2023-2025 година
 9. Предлог - Одлука за измена и дополнување на Буџетот на Општина Кисела Вода за 2024 година;

10. Предлог – Одлука за методологијата за утврдување на критериуми за распределба на блок дотацијата наменета за основните училишта на територија на Општина Кисела Вода за 2024 година;

11. Предлог – Одлука за методологијата за утврдување на критериуми за распределба на блок дотацијата наменета за јавните детски градинки на територија на Општина Кисела Вода за 2024 година;

12. Предлог – Правилник за условите, начинот и постапката на давање на користење на термини во јавната установа „Дом на култура Билјана Беличанец”  Општина Кисела Вода - Скопје  – Скопје;

13. Советнички прашања;

Седницата ќе се одржи во големата сала во барака 7.

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости