Користиме cookies со цел да ви овозможиме најдобро искуство и беспрекорно пребарување на нашата интернет страница. Истата користи cookies пораки од трети страни, со цел да Ви доставуваат информации кои ќе Ви бидат од корист. Продолжувајќи ја Вашата посета на оваа интернет страна, се согласувате на користењето на cookies.

Зачлени се

Полињата со знакот (*) се задолжителни
Име
Корисничко име
Лозинка
Потврди лозинка
Email
Потврди e-mail

Новости

Се одржа форум со работодавачите од Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 2

Денеска (06.09.2013), во големата сала на Општина Кисела Вода во организација на Министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување и Националниот совет за претприемништво и конкурентност се презентираше проектот “Форум со работодавачите”, преку кој стопанствениците од Општина Кисела Вода се запознаа со најсоодветните активни мерки за поттикнување на вработувањето и  квалификации на кадрите.

На форумот се обрати и градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ која ја поздрави иницијативата на Министерството за труд и социјална политика и Агенцијата за вработување за реализацијата на овој проект со кој, како што рече, ќе се зајакне соработката во планирањето и имплементирањето на политиките за вработување на локално ниво.

Повеќе: Се одржа форум со работодавачите од Кисела Вода

Се чистат депониите и отворените канали во Кисела Вода

Рејтинг на корисник:  / 1

И покрај сите апели и засилените инспекциски контроли од страна на општината, создавањето на диви депонии на територијата на општината Кисела Вода од страна на несовесни граѓани продолжува. За таа цел, Општина Кисела Вода започна акција за чистење на микро локации и црни точки на нејзината територија, каде во континуитет се создаваат диви депонии.

Повеќе: Се чистат депониите и отворените канали во Кисела Вода

Спортски активности во Кисела Вода за 22-годишнината од независноста на Македонија

Рејтинг на корисник:  / 3

Општина Кисела Вода се вклучува на активностите за одбележување на државниот празник “8-ми Септември”, кој годинава ќе се одбележи во духот на спортот. Со низа спортски настани, Општина Кисела Вода ќе ја одбележи 22-годишнината од независноста на Македонија. Несомнено е дека спортот има универзални вредности на обединување и анимирање на граѓаните. Општина Кисела Вода пак, е локална самоуправа која отсекогаш била расадник на спортски таленти. Потврда за тоа се бројните успешни спортски имиња од општината – фудбалската легенда Дарко Панчев, кошаркарскиот ас Петар Наумовски, ракометарот Аце Станковски и многу други. Сите тие своевремено биле најуспешни во училиштата во Кисела Вода, а подоцна со своите резултати ја освојуваа Европа. Дополнително, во општината се негува најмасовниот и најдоброорганизираниот училишен спорт во Република Македонија, признание кое неколку години по ред го дава Федерацијата на Училишен спорт.   

Повеќе: Спортски активности во Кисела Вода за 22-годишнината од независноста на Македонија

Без вода дел од населба Пинтија

Рејтинг на корисник:  / 0

Се известуваат жителите на населбата Пинтија дека поради дефект на хидрант профил Ф-80 милиметри и дефект на шибер затварач профил Ф-80 милиметри на улица “Јабланица” бр.38, денес 03.09.2013 година од 09:30 часот па се до санирање на дефектите без водоснабдување ќе останат корисниците од оваа населба.

Повеќе: Без вода дел од населба Пинтија

Беличанец – Алексиќ: Сакаме да ги вратиме учениците во подрачните училишта

Рејтинг на корисник:  / 5

За 5.000 ученици од Општина Кисела Вода, денеска започна новата учебна година. Вкупно 570 првачиња денеска седнаа во училишните клупи, во осумте основни училишта во општината. Градоначалникот, Билјана Беличанец – Алексиќ денеска присуствуваше на првиот училиштен час во реконструираното подрачно училиште “Круме Кепески” во нас. Припор, каде со првачињата и нивните родители ја проследи свечената приредба за почетокот на новата учебна година.

Повеќе: Беличанец – Алексиќ: Сакаме да ги вратиме учениците во подрачните училишта

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa