• Жителите на Пинтија ќе добијат асфалтирани улици и атмосферска канализација

    Жителите на Пинтија на потегот од ул. „Саса 2“ до крстосницата со „Јабланица“ ќе добијат целосно реконструирана улица.

  • Децата и вработените во објектот „Мимоза“ на ЈДГ „Весели цветови“ ќе добијат подобри услови

    Градоначалникот Филип Темелковски потпиша договор за реализација на проект за енергетска обнова на ЈДГ „Весели цветови“, објект „Мимоза“.

  • Целосно е реновирана спортската сала Независна Македонија

    Општина Кисела Вода во соработка со ЈП „За стопанисување со спортски сали и објекти - Кисела Вода“, целосно ја реновираше спортската сала „Независна Македонија“

  • Градоначалникот Филип Темелковски во Владата на РСМ потпиша договор за набавка на товарно возило – кипер

 

 

Насловна

Девет голови во дерби средбата

Дерби средбата меѓу екипите на основните училишта  Круме Кепески и Кузман Шапкарев само ја потврди прогнозата дека овие две екипи до крајот на сезоната ќе се борат за шампионската титула. Интересно е дека избраниците на тренерот Драгољуб Ѓорѓевиќ на полувремето имаа предност од  4:1, но сепак на крајот од средбата, со пресврт славеа домаќините со 5:4. Во второто коло Кузман Шапкарев со 4:0 славеше над Партенија Зографски, додека избраниците на тренерот Игор Зафировски го претрпеа првиот пораз  од Рајко Жинзифов со 3:1.

 

-Драчевци заслужено триумфираа. Имавем неколку шанси да го израмниме резултатот но напаѓачите беа непрецизни.  За поразот придонесе и отсуството на тројца наши првотимци кои денеска не играа поради повреди заработени во своите клубови Вардар и Работнички. – истакна тренерот на К.Кепески , Игор зафировски.

Во досегашниот тек на сезоната се истакнува хомогената екипа на Кузман Јосифовски Питу, која има максимален учинок од две победи во две средби.

Конечни резултати (прво коло): Н.Г.Дуња -  К.Ј.Питу 1:2, К.Шапкарев – К.Кепески 4:5, П.Зографски – Р.Жинзифов 1:7, Св.К.Охридски – К.Пејчиновиќ 4:3.

Конечни резултати (второ коло): К.Ј.Питу – К.Пејчиновиќ 4:0, Св.К.Охридски-Н.Г.Дуња  0:2, К.Кепески – Р.Жинзифов 1:3, К.Шапкарев – П.Зографски 4:0.

Додај коментар


FacebookTwitterLinkedin

Популарни Статии

Веб Страна

Дали ви се допаѓа новиот изглед на веб страната на Општината?

1 Останати гласови

 

 

 

Линкови 2

NewsLetter

Внесете ја вашата email адреса за да добивате новости.


FacebookTwitterLinkedin

Twitter Новости

O_KiselaVoda Општина Кисела Вода организира информативен настан за отпадот во кругот на АД Охис https://t.co/ovuafSUQB0
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/oj5nCdmiN2
O_KiselaVoda Општина Кисела Вода ќе биде домаќин на Меѓународен младински ракометен турнир КЛ7 2020 https://t.co/3klWf5HsNa